MENU

    Čo je to test Martindale?

    Pri výbere čaluneného nábytku sa veľmi často stretávame s pojmom Test Martindale. Čo ale tento zahraničný termín sprevádzaný číslom vlastne znamená?

    Martindale test je štandardná metóda, ktorá slúži na testovanie textílie na odolnosť voči oderu. Aby sme tento termín ešte upresnili, takto sa poťahová látka, či iná textília testuje, ako dlho dokáže odolávať oderu, či inému mechanickému poškodeniu (napr. vyšúchaniu, preslabeniu, lesklým miestam...). Takto sa dá spoľahlivo určiť trvácnosť tkaniny. Jednotka Martindale tak udáva počet cyklov odolnosti proti oderu.

    Prečo je dôležité pri výbere nábytku poznať hodnotu Martindale?

    Mal by to byť síce povinný údaj od predajcu, ale v praxi sa stretávame práve s opakom. Ak by Vám predajca pri výbere nábytku priamo povedal, že Vám nevydrží ani rok, tak by ste určite šli inam. Preto ak je nábytok nie najkvalitnejší a cena je samozrejme ,,štandardná", výrobca radšej neuvedie tieto dôležité informácie. V praxi to teda znamená, že si kúpite predražený a dobre vyzerajúci šmejd. Preto je veľmi dôležité poznať túto hodnotu, ktorá Vám bez obalu určí životnosť Vášho nábytku.

    Ako test Martindale prebieha?

    Testovaná látka sa natiane na dosku stroja Martindale. Po tejto látke potom prechádza pod tlakom plstený kotúč (podobný jemnému brúsnemu papieru).Tento kotúč prechádza po látke, kým nedôjde k prvému poškodeniu tkaniny, alebo k zmene jej vzhľadu. Následne sa kotúč zastaví a počet otáčok (cyklov) je výsledná hodnota testu Martindale. Je uvádzaný v tisícoch. Čím je číslo vyššie, tým je samozrejme tkanina odolnejšia voči mechanickému poškodeniu.

    Skupiny tkanín podľa výsledku testu Martindale

    1. menej ako 10 000
     Jedná sa o textílie na dekoratívne použitie, ako napríklad závesy, dekoratívne vankúše a pod.
    2. 10 000 - 15 000
     Takéto textílie sa používajú na príležitostne používané nábytky v domácnosti. Nie sú vhodné na pravidelne zaťaženie.
    3. 15 000 - 30 000
     Najčastejšie používané textílie v domácnosti. Pre sedačky a pohovky sa však doporučuje vyšší počet cyklov.
    4. 30 000 - 40 000
     Záťažové vysokoodolné látky, využívajú sa pre pravidelne zaťažovaný nábytok.
    5. viac ako 40 000
     Vydržia aj nadmerné až extrémne namáhanie. Požívajú sa hlavne v hoteloch, reštauráciách, či v iných verejných priestranstvách, kde sa predpokladá veľmi časté namáhanie textílie

    DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

    PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK